
Teória nie dogma
Teória
Obranné systémy, útočné kombinácie, tréningy, taktika a iné...
Zásady, ktoré mi pomáhajú :
- Mužstvo by malo byť informované - o cieľoch, o programe, o filozofii, o systéme, o pokutách, o odmenách, o tréningoch, o súperoch, o svojom zdravotnom stave, o trénovanosti, o klube.
- Mužstvo by malo byť dobre poskladané a malo by poznať svoj systém - mať základnú zostavu, mať systém striedania, mať systém hry v útoku, mať systém hry v obrane, mať systém blokovania, mať systém hry v protiútoku, mať systém hry v oslabení, mať systém hry presiloviek, mať systém hry pri vracaní sa do obrany, mať systém hry so siedmym hráčom v poli
- Mužstvo by malo byť zabezpečené a spokojné - vybavenie, prostriedky, zdravotné zabezpečenie, starostlivosť. Pri splnení týchto podmienok je možnosť na mužstvo vytvárať tlak
- Mužstvo by sa nemalo nudiť a prepadať stereotypu - pestrý program, pestré tréningy, zábavné formy tréningov (potrebný je aj dril, ale dávam na neho pozor)
- Mužstvo by malo byť kontrolované - nie spôsobom, že im budem liezť do súkromia, ale v otázke hmotnosti, trénovanosti, regenerácie, pitného režimu, životosprávy - dôverovať, ale preverovať
- Zlý policajt, dobrý policajt - mužstvo by malo poznať cukor aj bič
- Snažíť sa mužstvo neoklamať, nezavádzať, plniť dané sľuby, ale aj tresty
- Snažiť sa byť partnerom a poradcom - vedieť od hráčov informácie o ich problémoch nie len čo sa týka hádzanej, ale aj osobného života a snažiť sa nájsť vhodné riešenie
- Nebyť s hráčmi pivným priateľom - bohužiaľ stáva sa, že to zneužijú
- Urobiť maximum pre ich zaujatosť a motiváciu
Veľmi pomáha, keď má každý tréner jasnú predstavu, čo chce robiť, ako to chce robiť, s kým to chce robiť a akými prostriedkami. Vzdelávaním sa a získavaním informácii, záujmom o hádzanú ako takú. Nájsť si svoj štýl a svoju cestu za úspechom. A potom to vyskúšať či to funguje. Či sa dostavia úspechy a rast výkonnosti zverencov. Ak nie, musí sa niečo zmeniť a pokúsiť sa znovu. Ale často meniť svoje metódy, postupy a ciele sa nedá. Stráca sa čas, trpezlivosť tých, ktorí to platia a sebadôvera vo vlastného seba a vo svoje schopnosti !
"Tréner je buď úspešný alebo neúspešný. Dobrý a zlý neexistuje." (Jozef Služanič, byvalý futbalový funkcionár).
Stabilizačné cvičenia :
Prečo cvičiť stabilizačné a balančné cvičenia.
Dnešná doba nás vedie k sedavému spôsobu života, je veľmi málo podnetov k pohybovej a športovej aktivite. Máme veľa tzv. civilizačných ochorení a poruchy držania tela, ktoré sa samozrejme prejavujú veľkými zmenami na chrbtici. Jednou z možností je venovať sa ,,PRAVIDELNE" stabilizačným a balančným cvičeniam. Keď hovoríme o profesionálnom športe, o hádzanej, tak stabilizačné cviky by mali byť každodenným základom a automatikou pre každého .
Škoda že tento systém sa využíva v kluboch na Slovensku hlavne po ťažkých zraneniach a nie ako súčasť pravidelného tréningu.
Je veľmi na škodu každého profesionálneho športovca, že stále berú tieto cvičenia ako niečo, čo robiť musia na silu a nie ako ochranu, prevenciu svojho zdravia a v neposlednej rade zvýšenie svojho výkonu.
Čo by malo byť úlohou stabilizačných cvičení.
- zlepšiť svalovú nerovnováhu -v hádzanej zásadná úloha
- zvýšiť stabilizáciu jadra tela
- pripraviť telo na záťaž
- zlepšiť prácu svalovo - nervového systému
- stabilizovať pohyb a techniku cvičení
Dnes už nieje žiadny problém cvičiť tieto cviky hocikde a z hocičím. Základné pomôcky na vykonávanie stabilizačných cvičení- fitlopta rôzne veľkosti, ale hlavne sa naučiť cvičenia od skúseného fyzioterapeuta, aby sa vykonávali správne.
Taktické označovanie hráčov podľa postavenia v obrannom systéme 0-6
Každý hráč v zápasovom strese by mal vedieť o čom kouč z obranného taktického hľadiska rozpráva (na lavičke, pri time oute), ale aj na tréningu. V útočnej fáze je to jednoduchšie, lebo brankárom je brankár, ľavým krídlom je ľavé krídlo, strednou spojkou je stredná spojka a.t.ď., ale aj útočnici musia vedieť, na ktorého obrancu zatlačiť, ku ktorému sa postaviť, ktorého odcloniť.
Tréner by mal zvoliť takú rétoriku, ktorú má zaužívanú v tréningu, aby mu hráči rozumeli. Teoretici mi teraz dajú po ušiach, lebo odborné vyjadrovanie je určite tiež dôležité, ale účel svätí prostriedky.
Takže asi takto.
Práca s taktickou tabuľou počas time outu:
Priznajme si, hlavne mi tréneri, že to vyzerá neuveriteľne dobre a odborne, keď si kouč v time oute vezme do ruky taktickú tabuľu a začne ukazovať mužstvu čo by sa malo v nasledujúcom útoku zahrať a ako, postavenie hráčov a kto by kde mal zakončiť. Môj názor je trochu atypický. Time out osobne používam na : ukľudnenie hráčov, na motiváciu, na zmenu zostavy alebo obrany a samozrejme na poradenie, čo by mali skúsiť. Čo by mali skúsiť, ale nič nové len to, čo majú natrénované a čo poznajú a vedia, že im to už niekedy vyšlo. Kde sú si istý, že sa im to môže podariť. A na to nepotrebujem tabuľku. Lebo s taktickou tabuľou je veľmi ťažká práca počas zápasu. Hráči sú zahltení, nervózny, plní adrenalínu a vnímajú toho veľmi málo. Myslím, že len jednoduché informácie. Nemci robili štúdiu, koľkokrát sa podarí akcia dohodnutá v time oute na taktickej tabuľke. 8% ! Nič moc.
Neberte môj názor ako dogmu. Niekto to potrebuje a vie určité situácie vysvetliť. Hlavne nech si to každý robí po svojom - dôležitý je úspech, prostriedky sú irelevantné!
Cross Fit a hádzaná
CrossFit je silový a kondičný program vyvinutý na to, aby pomohol ľuďom získať širšiu všeobecnú kondíciu. Je vytvorený tak, aby ľudí pripravil na akúkoľvek fyzickú výzvu. Sústredí sa na neustále obmieňanie funkčných pohybov pri vysokej intenzite a pomocou nich prispieva k vytvoreniu celkovej fyzickej kondície.
CrossFit je nielen silovým a kondičným programom, ale zároveň životným štýlom inšpirovaným dobrou kondíciou. Úzko spätá komunita CrossFit veľkým dielom prispieva k úspechu programu. Usilovná práca, delenie sa o skúsenosti s ostatnými, cesta k spoločnému cieľu a možnosť súťažiť sám so sebou, s časom alebo s ostatnými v skupine poskytuje motiváciu, ktorú možno nájsť v mnohých športoch, a je to jeden z dôvodov, prečo sa program CrossFit nazýva kondičným športom
Program CrossFit ľudí povzbudzuje, aby vždy, keď sú v posilňovni, pracovali na svojich slabých stránkach rovnako, ako na tých silných. Nadobúdanie nových schopností, dosahovanie osobných rekordov, prebúdzanie ducha súťaživosti a posilňovanie mužov a žien každého veku – to všetko je v telocvični CrossFit na každodennom poriadku.
Mimo nej podporuje program CrossFit vyváženú, ľahšiu stravu, ktorá optimalizuje výkon, zdravie a pohodu, keďže správna výživa je základom kondície.